Budowa - wolego oka - szybko i bezpiecznie

Opisane poniżej rozwiązanie jest "bezpieczne" ze względu, że nie każdy współczesny cieśla radzi sobie z budowa lukarów typu "wole oko". Jest to jednak rozwiązanie przeważnie droższe.

"Wole oko" to skomplikowany element i dla wielu współczesnych cieśli niestety zbyt trudny przy ich umiejętnościach. Właśnie z powodu braku umiejętności wielu cieśli na jakich niestety mogą Państwo trafić polecamy zamówienie krążyny z drewna klejonego, a nie zbijanie z desek na budowie. Efektem może być konstrukcja nadająca się tylko do rozbiórki.
Zalecamy wykonanie "wolego oka" przy pełnym deskowaniu ze sklejki wodoodpornej oraz dwukrotnego krycia papą wierzchniego krycia, termozgrzewalną. To zapewni szczelność dachu. Sama dachówka z folią paroprzepuszczalną nie jest dobrym rozwiązaniem. Przy małym promieniu krążyny istnieje możliwość przedostania się wody pod dachówkę np. przy silnym wietrze. Ważne jest, by przy okapie wywinąć papę na pas nadrynnowy tak aby woda idąca po papie doprowadzona była do rynny.
Okap nad "wolim okiem' można uzyskać przez wypuszczenie o kilkanaście centymetrów krokwi lub przez wysuniecie samej dachówki na czołowo zamontowanych krokwiach. Jednak pierwsze rozwiązanie daje większy okap i jest estetyczniejsze.

W naszej firmie zatrudniamy doświadczonych cieśli i dlatego nie musimy korzystać z opisanego rozwiązania. Wszystkie prace wykonujemy własnoręcznie i na miejscu bez korzystania z gotowych elementów.

krazyny.jpg
Gotowe krążyny znacznie przyspieszą prace i ułatwia zadanie cieślom, a następnie dekarzom kładącym pokrycie dachowe.